Čile sa môže pýšiť bohatou históriou vinárstva, ktorá sa datuje až do 16 storočia, kedy v rámci kolonizácie španielski dobyvatelia priniesli vínnu révu (Vitis vinifera) na územie dnešného Čile. Do Čile boli v polovici 19. storočia uvedené francúzske odrody Cabernet Sauvignon a Merlot. Čilské vinárstvo však zažilo svoju renesanciu v osemdesiatych rokoch minulého storočia po zavedení nerezových nádob a dubových sudov na zrenie vína. Export čilského vína rýchlo vzrástol ako sa zvýšila produkcia vína. Počet továri na výrobu vína narástol z 12 tovární v roku 1995 na vyše 70 v roku 2005. Aktuálne je Čile piaty najväčší exportér vína a deviaty najväčší výrobca vína na svete.

 

Čilské vína na Slovensku mapa

Oblasťou s najvyššou produkciou vína a zároveň aj medzinárodne najviac uznávanou oblasťou je centrálne údolie, ktoré sa tiahne od regiónu O'Higgins (VI.), cez región Maule (VII.) až po metropolitný región hlavného mesta Santiago de Chile.

Centrálne údolie sa skladá zo štyroch subregiónov - údolie Maipo, Rapel, Curicó a Maule, pričom každé z nich je charakteristické trochu inou produkciou vína. Maipo je údolie s najvyššou kultiváciou vinnej révy a je známe predovšetkým odrodou Cabernet Sauvignon. Údolie Rapel vyniká najmä Cabernetom. V údolí Curicó sa pestujú biele a červené odrody vín, avšak známe je predovšetkým odrodou Chardonnay. A napokon Maule je údolie s najvyššou kultiváciou odrody Pais, i keď v súčastnosti sa čím ďalej tým viac pestujú iné odrody červeného vína s vyššou prestížou. 

Viac ako polovica exportu čilských vín je vyvážaná do Európy a približne 25% sa exportuje do USA. Hodnotné vína z centrálneho údolia v Čile sa dostanú na Slovensko napríklad prostredníctvom značky SEGÚ, ktorá pochádza z údolia Maule alebo značky PACIFICO SUR z údolia Curicó.